مشروح خبر

آمادگی مپنا برای پر کردن جای توتال فرانسه


عباس علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم 

اظهار داشت : من فکر می کنم پتانسیل های داخلی از جمله مپنا می توانند اجرای بخش قابل توجهی از برنامه های وزارت نفت را در این اوضاع و احوال برعهده بگیرند ، کمااینکه در دوران تحریم ، فازهای پارس جنوبی را با توان داخلی توسعه دادیم ،  پیشرفت بسیار خوبی هم در آنها بود و در دوره اخیر هم این فازها تکمیل شد .

علی آبادی با بیان اینکه ( نباید فرصت را از دست دهیم و باید با اتکای ظرفیت های داخلی، صنعت نفت را توسعه دهیم) ، گفت : فاز 11 پارس جنوبی اولین پیشنهاد مپنا به وزارت نفت بود ، البته بعد از آنکه این پروژه به مپنا واگذار نشد ، تا الان ما دیگر مذاکره ای با وزارت نفت در خصوص فاز 11 پارس جنوبی نداشتیم .

وی افزود : مپنا در گذشته طرح توسعه ای را برای 100 درصد پروژه فاز 11 پارس جنوبی به مجموعه وزارت نفت پیشنهاد داده بود ، اکنون نیز اگر وزارت نفت تشخصیص دهد و دعوت کند، همراهی می کنیم و ما آمادگی داریم سهم توتال را در فاز 11 پارس جنوبی در اختیار بگیریم .

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در پاسخ به اینکه ( آیا این شرکت توانایی تأمین مالی سهم توتال در فاز 11 پارس جنوبی را دارد؟) ، گفت : ما مشکل تأمین سرمایه برای توسعه فاز 11 نداریم .

وی ادامه داد : ما ثابت کرده ایم که می توانیم ؛ مپنا تاکنون میلیاردها دلار در پروژه ها سرمایه گذاری کرده و الان بیش از 10 هزار مگاوات نیروگاه داریم که با سرمایه گذاری خودمان این ظرفیت را ایجاد کرده ایم .

 

علی آبادی تصریح کرد : ما هم از منابع داخلی استفاده می کنیم و هم امکان استفاده از سرمایه های خارجی وجود دارد ؛ حتی پول های سرگردان کشور که به صورت نقدینگی در جامعه وجود دارد را می توان با برنامه ریزی درست ، به سمت توسعه پروژه ها سوق داد .

مدیرعامل گره مپنا با بیان اینکه (( متأسفانه نقدینگی در جامعه در خدمت سفته بازی است )) ، گفت : این حجم عظیم نقدینگی که در کشور وجود دارد را می توان به پروژه های توسعه ای کشاند و این پول ها به جای اینکه یکبار به سمت سکه و بار دیگر به سمت ارز بروند ، می توانند برای کشور ارزش افزوده ایجاد کرده و برای مالکان خود نیز درآمدزایی به دنبال داشته باشند .